Date: 23rd June 2015 at 3:37pm
Written by:

Aberdeen will open our Europa League First Qualifying Round against KF Shkendija.

We take on the Macedonian side at their ground on Thursday July 2 and then return leg has been set for Pittodrie on Thursday July 9.

Ticket information for the game is yet to be confirmed.

Should be progress past this stage, we will face Croatian side HNK Rijeka in the Second Qualifying Round.

The First Qualifying Round Draw:

Víkingur Reykjavík (ISL) v NK Koper
Newtown AFC (WAL) v Valletta FC (MLT)
Glenavon FC (NIR) v FC Shakhtyor Soligorsk (BLR)
NSÍ Runavík (FRO) v Linfield FC (NIR)
FK Atlantas Klaip?da (LTU) v PFC Beroe Stara Zagora (BUL)
FK Spartaks Jurmala (LVA) v FK Buducnost Podgorica (MNE)
FC Progres Niederkorn (LUX) v Shamrock Rovers FC (IRL)
Cork City FC (IRL) v KR Reykjavik (ISL)
University College Dublin AFC (IRL)* v F91 Dudelange (LUX)
FC Sheriff (MDA) v Odds BK (NOR)
FC Dinamo Tbilisi (GEO) v Qabala FK (AZE)
FC Differdange 03 (LUX) v Bala Town FC (WAL)
Brøndby IF (DEN) v AC Juvenes/Dogana (SMR)
Debreceni VSC (HUN) v FK Sutjeska (MNE)
FK Crvena zvezda (SRB) v FC Kairat Almaty (KAZ)
FC Aktobe (KAZ) v Nomme Kalju FC (EST)
Go Ahead Eagles (NED)* v Ferencvarosi TC (HUN)
NK Domzale (SVN) v FK Cukaricki (SRB)
FK Kukesi (ALB) v FC Torpedo Zhodino (BLR)
KF Renova (MNE) v FC Dacia Chisinau (MDA)
KF Shkendija (MKD) v Aberdeen FC (SCO)
MTK Budapest (HUN) v FK Vojvodina (SRB)
FC Ordabasy Shymkent (KAZ) v Beitar Jerusalem FC (ISL)
FC Flora Tallinn (EST) v FK Rabotnicki (MKD)
FC Dinamo Batumi (GEO) v AC Omonia (CYP)
FK Trakai (LTU) v HB Torshavn (FRO)
Glentoran FC (NIR) v MSK Zilina (SVK)
Alashkert FC (ARM) v Saint Johnstone FC (SCO)
FK Olimpic Sarajevo (BIH) v FC Spartak Trnava (SVK)
Vikingur (FRO) v Rosenborg BK (NOR)
Skonto FC (LVA) v Saint Patrick’s Athletic FC (IRL)
Balzan FC (MLT) v FK Zeljeznicar (BIH)
UE Sant Julia (AND) v Randers FC (DEN)
FK Kruoja Pakruojis (LTU) v Jagiellonia Bialystok (POL)
KF Laci (ALB) v ?nter Bak? PIK (AZE)
FK Partizani (ALB) v Stromsgodset IF (NOR)
FK Jelgava (LVA) v PFC Litex Lovech (BUL)
FC Lusitans (AND) v West Ham United FC (ENG)*
SJK Seinajoki (FIN) v FH Hafnarfjordur (ISL)
FC Lahti (FIN) v IF Elfsborg (SWE)
JK Sillamäe Kalev (EST) v HNK Hajduk Split (CRO)
FC Saxan (MDA) v Apollon Limassol FC (CYP)
FC Shirak (ARM) v HSK Zrinjski (BIH)
VPS Vaasa (FIN) v AIK Solna (SWE)
FK Mladost Podgorica (MNE) v Neftçi PFK (AZE)
NK Celje (SVN) v WKS ?l?sk Wroclaw (POL)
SP La Fiorita (SMR) v FC Vaduz (LIE)
Birkirkara FC (MLT) v Ulisses FC (ARM)
AUK Broughton FC (WAL) v NK Lokomotiva Zagreb (CRO)
FC Boto?ani (ROU) v Tskhinvali (GEO)
Europa FC (GIB) v SK Slovan Bratislava (SVK)

Bloggers

Join The Vital Debate